Kulağımızın Pasını Silen Müzik Aletleri

Yüzyıllardır hayatımızda olan müzik aletleri bizim için çok değerli olan eşyadan öte nesnelerdir. Enstrüman, coğrafyamızı temsil ettiği gibi kişiliğimi, yaşantımızı, neleri sevdiğimizi, neleri sevmediğimizi de göstermektedir.


Müzik aletleri, bazen eğlencelerde bazen organizasyonlarında bazen de derslerde kendisini göstermektedir. Müzikle yatıp müzikle kalkanlar için müzik, ruhun gıdasıdır. Müzik aletleri kullanışına göre farklılık göstermektedir. Bazıları üflemeli grubuna girerken bazıları vurmalı bazıları da telli olabiliyor.

Müzik aletleri nedir, nelerdir?

Müzik aletleri, orkestralarda, organizasyonlarda, etkinliklerde kullanılan, çalan kişi tarafından profesyonel şekilde hizmet verilen ve farklı kategorileri olan enstrüman çeşitleridir. Müzik sesini duymaya başladığımızda ilk olarak bir müzik aletinin sesini duyarız. Müzik aletlerinin isimleri türünden dolayı farklılık göstermektedir. Farklı türdeki çalgılar şu şekildedir;

  • Vurmalı Çalgılar: Davul, Darbuka, Def, Kaşık
  • Üflemeli Çalgılar: Tulum, Sipsi, Zurna, Ney, Kaval, Çığırtma, Çifte kaval, Flüt, Yan Flüt, Trompet, mızıka
  • Telli Çalgılar: Gitar, Bağlama, Ud, Tambur, Cümbüş, Mandolin, Keman

Müziğin ritmiyle insanların duygu ve düşüncelerinde de değişmeler meydana gelir. Bundan dolayı enstrümanlar biz insanlar için özel bir yerde bulunurlar.
 

El yapımı müzik aleti

Müzik aletleri, yıllardır hayatımızda olan eserler olarak bilinmektedir. Bu enstrümanlar, savaşlara-barışlara, dostluklara-kavgalara, yardımlara-merhamete gibi tüm konular eşlik etmiş ve bizim yardımcımız olmuşlardır. Çok eski zamanlarda tüm el yapımı müzik aleti olarak pazarlarda bulunuyordu. Tüm müzik aletleri aslında el yapımı olarak yapılabilir. Lakin, insan işçiliği işin içine girdiğinden enstrüman fiyatı doğal olarak normalden daha pahalıya denk geliyor. Evde yapılacak en kolay müzik aletleri ise şunlardır;

  • Kaval
  • Davul
  • Darbuka

En uygun müzik aleti alırken dikkat etmemiz gerekenlerEnstrümanlar, yapılışlarına, boyutuna, biçimine göre fiyatlarında ve kalitesinde değişiklilik göstermektedir. Bunun için ilk öncelikle nasıl bir müzik aleti almak istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Bundan sonra enstrümanın kalitesine bakmamız gerekiyor. Her insanın farklı enstrümanlara yeteneği olduğundan detaylı olarak araştırmadan bir enstrüman almak hata olur. Alacağımız parçanın mutlaka uzun süreli yanımızda bulunduracağımızdan dolayı kaliteli olmasına dikkat etmeliyiz. Online alışveriş sitesinden alacaksak güven veren bir yerden almamız gerekmektedir. Müzik aletinin yanında çanta ve tüm ekipmanlarının verildiğinden emin olmadan alışveriş yapmamalıyız.

Müzik aletlerinin insanlar üzerindeki faydalarıMüzik aletleri uzmanlara göre yüzlerce faydaları var. Küçüklükten bir müzik aletine sahip olan çocukların, zihinsel gelişimi desteklediği kanıtlanmıştır. Konuşma konusunda zorluk çeken çocukların müzik aletleri ile bu problemi kolaylıkla yendiği görülmüştür. Tüm insanların, müzik aletleri ile birlikte, çevreye olan duygu ve düşüncesi olumlu yönde artarken kötü düşüncelerin de azaldığı görülmüştür. Problem çözme yeteneğin ve derslere olan katkının arttığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Özgüven sorunu yaşayan tüm insanların müzik aletleri ile birlikte bu sorunu çok çabuk yendiği gözlenmiş ve kanıtlanmıştır. Müzik ile içli dışlı olan çocukların, kültürel değerleri benimsediği ve sahiplendiği görülmüştür.